Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
20.09.2018 11:22 - Двата свята на труда през 2030 г. - Сценарий № 3
Автор: sindfeds Категория: Други   
Прочетен: 848 Коментари: 0 Гласове:
0


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
 

ОТ ПАРНЬОР КЪМ ПАРТНЬОР

 

Постепенно става ясно, че големите международни конференции, организирани от ООН, многостранните договори и други дипломатически инициативи дават лоши резултати, когато става въпрос за значителни предизвикателства, които изискват глобален отговор, по-специално изменението на климата и неговите все по-крайни последици.

Националните държави, убедени в позициите си, защитаващи това, което възприемат като свои национални икономически интереси - обобщени от прословутия лозунг "Америка на първо място" на бившия американски президент Доналд Тръмп - се оказват неспособни да работят заедно, за да изготвят стратегическа програма за действие "Да спасим планетата". В резултат на това се появяват редица кризи в различни области като климат, икономика, миграция, финансов сектор, жилищно настаняване, заетост и т.н., доколкото националните

органи на индустриализираните страни са напълно дискредитирани в очите на своите жители, които първи изнесоха на плещите си социалните последици от импотентността или небрежността на институциите.

1. Градовете и местните власти са се озовали на фронтовата линия на тези кризи и градските администрации постепенно са поели проблемите в собствените си ръце, за да отстранят недостатъците на националните правителства. Тяхното участие в амбициозни инициативи, основани на модела C40, разработен в началото на 21 век, означава, че основополагащият етос на този нов политически и икономически модел -завръщането към местни действия в градовете, предградията, провинциите и селските райони - може да се обобщи с лозунга "Глобално мислене – локално действие".

 

2. Производството е реорганизирано на по-устойчива и демократична основа, възпроизвеждайки модела, предложен от общините, на отворени системи, в които ресурсите се споделят и управляват колективно от общност, която установява свои собствени правила за управление. Кооперативната икономика, концепция, разработена за първи път в края на 19 век, но донякъде пренебрегвана от края на 20-ти век, постепенно се е оттеглила поради нашествието на новите технологии. До известна степен тези технологии са се освободили от дрехите на печалбата, в които са били облечени от предишните "GAFA", и вместо това са станали гъвкави и достъпни за собствени проекти на работниците и гражданите. Тези адаптивни технологии служат преди всичко за реалните нужди на реални човешки същества, а не за захранването на приспособления, които съществуват само за да печелят пари. Достъпът - не само до мрежи, но и до платформи, алгоритми, блокове и изкуствен интелект - е улеснен и демократизиран. Същото важи за образованието и уменията.

3. Иновациите не са приватизирани в този модел, а стойността се извлича в полза на обществото, а не на физически лица или чуждестранни компании. Тези, които разпознават тези нови технологии и съпътстващото ги освобождаване от посредническата роля на дигитализацията като средство за освобождаване от капитализма и неговите мултинационални компании, следователно, са видели пророчествата им да се сбъдват.

4. Тези процеси, разбира се, водят до промени в традиционните форми на заплатен труд. Преобладаващият модел вече не се основава на големи мултинационални и дъщерни компании, в които работят стотици хиляди хора, а включва по-малки звена, които се организират в мрежи, следвайки примера на баската група Мондрагон, която в началото на 21 век наброяваше около 260 кооперации, наемащи около 70 000 работници. Подобрената мотивация на работниците означава, че този модел е по- ефективен и следователно се е превърнал в норма, подкрепена от местните власти, които го смятат за ценен инструмент за съживяване на провинциалните икономики.

5. Работниците съвместно притежават средствата си за производство, имат акции в своите компании и наистина предпочитат да се наричат "членове", а не "работници"; макар и да получават заплата, смятат себе си за самостоятелно заети и са си определили голяма част от своята автономия. Следователно един от техните приоритети е да се избегне зависимостта от пенсионен фонд или корпорация, а вместо това да се създадат кредитни съюзи, които да действат като независими социалноосигурителни и пенсионни дружества. Тези кооперации работят в мрежи и понякога влизат в съвместни споразумения с компании от по-традиционен тип.

6. Инвестициите в ново оборудване, промените в производствените процеси и новите програми за обучение и квалификация се обсъждат по време на общите събрания, които се характеризират с дух на иновация и сътрудничество и постоянни усилия да се гарантира, че машините се поставят в услуга на работниците, а не обратното, в съответствие с лозунга на Мондрагон: "Хуманност на работното място".

7. Синдикалните организации претърпяват големи промени или напълно изчезват, а големите национални конфедерации със здрава йерархия и структура отдолу-нагоре са толкова малко на брой, че почти не съществуват. Новите организации, в които инициативата сега е в ръцете на самите работници, са по-добре адаптирани към тази нова кооперативна среда и оперират като малки мрежови единици в, и между различните производствени кооперации, по-специално на регионално или местно равнище, въплъщаващи това, което някои назовават с термина "платформен синдикализъм".
Нещо, което не се е променило обаче, е тяхната роля в
подпомагането на работниците да подават жалби, свързани с тяхната работа и предизвикателства, с които се сблъскват, и да помагат за подобряване на условията на труд. Представители на тези организации посещават общи събрания като активни членове, но за разлика от отделните работници се интересуват главно от колективни проблеми, които надхвърлят чисто професионалната рамка и се простират до въпроси като транспорт, мобилност, жилище, образование и грижи с намерението тези проблеми да бъдат обсъдени на по-късен етап на базата на модела за съвместно вземане на решения. Тези "синдикални" организации следователно все още действат като посредници между отделните работници и техните началници, но се различават от предшествениците си главно по това, че действат в обществен интерес, а не в интерес на определена класа или социална борба; и причината е ясна - кооперацията принадлежи на своите работници.

8. Налице е широко разпространеното схващане, че старомодните стилове на управление не са най-ефективният начин за организиране на работата и, че хората, които се организират, са по-мотивирани и предприемчиви. Постепенната промяна, през която преминава това ново общество означава, че то може да се разглежда като  "пост-професионално", тъй като животът вече не се върти около работата и основните човешки потребности се удовлетворяват от новото използване на времето и енергията като доброволчество, култура, обмен, споделяне и сътрудничество.

Излизайки извън своята роля в сърцевината на кооперативното движение, новите синдикати са приспособили своята работа към това пост-професионално общество и са инвестирали в образованието, овластяването на гражданите и борбата срещу неравенството.




Гласувай:
0



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: sindfeds
Категория: Други
Прочетен: 1562523
Постинги: 178
Коментари: 628
Гласове: 132
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031