Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
17.10.2010 17:32 - архивите са живи- спомени от миналото
Автор: jivko1128 Категория: Политика   
Прочетен: 5016 Коментари: 1 Гласове:
4

Последна промяна: 20.01.2013 10:51


image

Денят 7 март: Група български младежи прави опит да отвлече самолет на БГА Балкан


image


На тази дата през 1983г група български младежи отвлича самолет АН-24 след излитане от летище София с искане курсът да се промени към Австрия. Единият от похитителите забива нож в гърлото на стюардесата.

Тогава се взима решението да бъде спрян тока на територията на цяла Варна, за да бъдат заблуденти терористите, че кацат във Виена. След щурм на "баретите" на летище Варна аеропланът е овладян. Единият от терористите пада убит. България остава единствената държава, изгасила тока на цял град, за да спаси човешки животи.


Две години по-късно Българи с турско самосъзнание, завербувати от Турското разознаване  през 1985 година в България е извършват атентат на гара Буново, при който загиват 7 души.
В ТЕРОРЕСТИЧЕСКИЯ АТЕНТАТ главно действащо лице е
АХМЕД ДОГАН

image
Атентат на гара Буново е най-големият железопътен атентат в българската история по брой на жертвите. Извършен е на на 9 март 1985 г. посредством бомба, поставена във вагона за майки с деца на влака Бургас - София.
Същият ден избухва бомба в кафе-сладкарницата на хотел "Сливен" в Сливен.
Атентатите са дело на членове на нелегална организация, наречена Турско национално-освободително движение в България. Мотивът са действията на държавната власт по това време, които са обединени под термина „Възродителен процес".
Бомбата е поставена във вагона за майки с деца на влак № 326, който се движи от Бургас за София. Бомбата е с часовников механизъм, а часът е разчетен да съвпадне с навлизането на влака в тунела в района на гара Буново. Там паниката и липсата на достатъчно въздух биха довели до възможно най-голям брой жертви.
Заради маневра на гара Златица влакът закъснява с две минути и взривът избухва в 21:31 ч. на гарата, а не в тунела.
На мястото на инцидента пристигат министрите на вътрешните работи и на транспорта Димитър Стоянов и Васил Цанов. Вагонът е откачен. Шест часа жертвите и ранените се извозват в околните градове, а останалите пътници са подложени на строга проверка от страна на органите на реда - кой и кога си е закупил билета, къде се е качил и с какъв багаж. Едва тогава влакът продължава своя път към София.
Жертви:
В атентата загиват 7 души, сред тях 2 деца. По други източници, жертвите са 3 деца и 4 жени. Две от жертвите са глухонеми деца, избягали от своя пансион, за да си идат вкъщи.
Извършителите и тяхната съдба:
Атентатът, както и този в град Сливен, е извършен от български турци, членове на нелегалната организация, наречена Турско национално-освободително движение в България.
На 25 април 1988 са осъдени на смърт лицата, пряко участвали в атентата (в скобите е побългареното име): Емин Мехмедали (Елин Маджаров), Абдула Чакър (Алцек Чакъров) и Саафет Реджеб (Сава Георгиев), като присъдата е изпълнена по-късно същата година.Има и други осъдени, сред които е Сабри Мехмедали, брат на един от осъдените на смърт. По-късно той става областен координатор на ДПС за Бургас.
На 5 ноември 1993 в Трънак, близо до т. нар. "Доганова чешма", е поставена плоча в памет на тримата екзекутирани атентатори. Паметната плоча с имената им е докарана от Турция и е на турски език. Край тази чешма, със съдействието на координатора на ДПС за Бургас Сабри Мехмедали, се организират тържества на ДПС, които официално се представят като "селски събор с народни игри".

На 3 септември 1998 бургаският окръжен прокурор Емил Христов издава постановление, с което разпорежда да се свалят паметните плочи, часове преди да започне „селския събор с народни игри". По този повод Ахмед Доган сравнява случката със началото на конфликта в Босна и Косово. Според него, не е сигурно, дали тримата, извършили атентата са терористи. "Аз също съм бил в затвора и знам как можеха да те набедят в шпионаж и тероризъм", казва по този повод Ахмед Доган. Година по-късно плочата е възстановена.
Твърди се, че Емин Мехмедали (Елин Маджаров) и Абдула Чакър (Алцек Чакъров), са били агенти на окръжното управление на Държавна сигурност в Бургас през 70-те и 80-те години и са заловени по сверка с техни агентурни писания. На същото управление на ДС, само че по-рано, е сътрудничил и Ахмед Доган (Меди Доганов). Това се вижда от списък, публикуван от министър Бонев през 1997 година.

На 26 октомври 2006 година телевизия СКАТ излъчва кадри, с които твърди, че зад Георги Първанов "се вижда областният координатор на ДПС Сабри Мехмет Али, който е осъждан заради участието му в атентата на гара Буново. Впоследствие е амнистиран, а днес се води репресиран".
В памет на жертвите на атентата:
През 90-те год. на XX век на сградата на гара (днес спирка) Буново е открита паметна плоча. На 11 септември 2007, близо до гарата, е открит паметник на жертвите на атентата. Паметникът представлява монументална скулптурна композиция, висока 7 метра.
_________________



image
ЕДИНСТВЕНОТО ПРАВО НА ВРАГА Е ДА БЪДЕ УНИЩОЖЕН
image screen.width-454) {this.width=(screen.width-454); this.className="clickable"; }" onclick="if(this.width >= screen.width-454) { window.open("http://www.astronaut.ru/as_bulgr/foto/bulgaria.gif", "_blank"); return false; }" src="http://www.astronaut.ru/as_bulgr/foto/bulgaria.gif" /> 
Приятелите може и да са фалшиви но враговете винаги са истински



Тагове:   спомени,   миналото,


Гласувай:
4



1. 1etty - Факти
20.10.2010 08:46
Някой от фактите ги бях забравила...От време на време е добре да има кой да припомня това-онова.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: jivko1128
Категория: Политика
Прочетен: 4420988
Постинги: 1904
Коментари: 943
Гласове: 1927
Спечели и ти от своя блог!
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930