2. planinitenabulgaria
3. mt46
4. kvg55
5. iw69
6. zahariada
7. wonder
8. varg1
9. leonleonovpom2
10. apollon
11. avangardi
12. rosiela
13. bven
14. getmans1
2. wonder
3. katan
4. leonleonovpom2
5. mt46
6. ambroziia
7. dobrota
8. vidima
9. milena6
10. donkatoneva
2. lamb
3. sarang
4. kalpak
5. wrappedinflames
6. hadjito
7. bateico
8. mimogarcia
9. iw69
10. dokito
Въоръжените сблъсъци в Сирия продължават вече повече от четири години. Чрез намесата на чуждестранни играчи в страната потекоха потоци оръжие и мирните народни протести стремително прераснаха в мащабна гражданска война „всички срещу всички”.
От една страна, в сирийската война участват правителствените сили, подкрепящи действащия и законно избран президент Башар Асад.
Традиционните въоръжени сили, наричани Сирийска арабска армия, се състоят предимно от мюсюлмани – сунити, но найефективните специални части – такива като Шабиха – се формират от алауити (едно от шиитските течения в исляма, към което принадлежи президентът на Сирия).
Освен армията на страната на правителството воюва доста многобройно (до 100 000 души) опълчение – Национални сили за отбрана (НСО). Те са създадени в края на 2012 г., получават заплати и снабдяване от правителството и са доста ефективни, тъй като се сражават в своите райони, за безопасността на своите семейства. В техния състав има немалко национални малцинства, които са обединени във войнските формирования на алауити, християни, друзи (религиозно малцинство, съчетаващо черти на исляма, християнството и древни вярвания). В НСО има и женски подразделения.
Освен това на страната на правителствените сили се сражават бойци от ливанската, шиитска организация Хизбула и неофициално, ирански военнослужещи, членове на елитното военно политическо образование Корпус на стражите на ислямската революция.
По различни оценки правителствените сили контролират от 20% до 50% от територията на Сирия. На тези територии обаче живеят повече от 80% от сирийците, много от които са избягали от войната в по безопасните Дамаск и Латакия.
С правителствените войски и техните съюзници воюват няколко въоръжени опозиционни центъра, които същевременно воюват и помежду си.
Първото голямо обединение е Свободната сирийска армия (ССА) – сформирана е от дезертирали войници и офицери още четири месеца след началото на протестите в страната – през юли 2011 г. В етнически план тя е предимно сирийска сила, без значителен чужд елемент. Тази част от опозицията е прието да се нарича умерена и светска, именно тя е спонсорирана и обучавана от някои страни от Запада и Персийския залив, а също така от Турция. Въпреки международната подкрепа и заявената голяма численост (около 50 000 души), дейността на ССА си остава слабо ефективна поради липсата на единно ръководство и като следствие от лоша координация между различните отряди.
Някои изследователи смятат, че ССА я има само на хартия, на практика тя представлява различни групировки със свое ръководство и идеология, обединени изключително от желанието да получат финансова и военна помощ от Запада.
Второто по численост – но не по военна мощ – въоръжено обединение, противопоставящо се на правителствените сили, е „Фронт ан-Нусра”. Пълното название на фронта се превежда от арабски като „Фронт за помощ на народа Шама” (т.е. Велика Сирия). Създаването на фронта, който представя Ал Кайда в Сирия, беше обявено в началото на 2012 г. Тази ислямистка групировка се противопоставя не само на правителствените войски, но и на ССА, а също така на забранената в Русия „Ислямска държава” , с която отказа да се обедини поради спорове в ръководството. Състоящи се предимно от религиозни фанатици, включително и чуждестранни доброволци, отрядите на „Фронт анНусра” се отличават от ССА с голяма боеспособност и по-добра координация. В борбата си те често използват терористи–камикадзе.
Освен фронта анНусра в северната част на Сирия действат редица ислямистки въстанически групировки, които в различно време са се обединявали в коалиции със сходни названия (Ислямски фронт, Сирийски ислямски фронт, Ислямски фронт за освобождение на Сирия) или са действали самостоятелно.
Въпросните обединения действат с подкрепата на Саудитска Арабия, Катар и по своята идеология са близки до международната групировка „Мюсюлмански братя”. В Сирия има и почти изцяло чуждестранни групировки – например „Джейш алмухаджерин вал ансар” (дословно: „Армия на преселниците и съмишленици”), по-голямата част от членовете, на която са жители на Кавказ в т.ч. и от Русия.
Най-радикалната част на воюващите в Сирия въстаници е известна под названието „Ислямска държава”. Обединението с първоначално название „Ислямска държава” на Ирак се появява около сирийските граници след сливането на различни ислямистки групировки в Ирак през 2006 г. От април 2013 г. това обединение започва да действа и на територията на Сирия, като приема названието „Ислямска държава” на Ирак и Леванта (т.е. Велика Сирия). По-късно географското уточнение в названието е отхвърлено и през средата на 2014 г. групировката започва да се нарича просто „Ислямска държава” (ИД), като обявява за създаване на световен халифат. Главна бойна сила на Ислямска държава макар и не основно по численост – основата все пак е съставена от сирийци – са чуждестранните доброволци. Това предимно са хора от ислямски страни (идеите на Ислямска държава са популярни и в Европа особено сред етническите мюсюлмани), които заемат в движението командните постове. Ислямска държава съчетава военните и терористичните методи на борба.
По различни оценки Ислямска държава контролира до 50% от територията на страната, но по-голямата част от тези земи е слабо населена и контролът над териториите често се изразява само в контрол над пътните комуникации.
Ислямска държава и „Фронта анНусра” са признати в Русия за терористични организации и са забранени.Отделно стоят кюрдите. Имайки достатъчен опит в партизанската война на територията на съседните Турция и Ирак, твърдо сплотени по племенен и кланов принцип, фанатични и дисциплинирани,
отрядите на кюрдското опълчение са ориентирани изключително към защита на кюрдските земи.
Те не влизат във въоръжени сблъсъци с правителствените войски, нямат обща линия на фронта и дори не претендират открито за независимост, говорейки изключително за автономия.
При това кюрдите оказват жестока съпротива на Ислямска държава и „Фронта анНусра”, но не излизат от границите на своите райони, т.е. водят само отбранителни боеве.
Както се вижда, картината на воюващите в Сирия сили е много пъстра и извънредно мобилна. Събитията както и разстановката на силите се променят с калейдоскопична бързина: обединяват се и се разпадат военни съюзи, сключват се алианси и примирия, превземат се и се предават градове и села. С влизането на руската авиация във въоръжените действия срещу Ислямска държава ситуацията може да се промени още утре.
Автор: xodjov
Тагове: