Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
22.02.2021 07:02 - За морала на явните и скрити царедворци
Автор: jivko1128 Категория: Политика   
Прочетен: 977 Коментари: 0 Гласове:
2


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
  За морала на явните и скрити царедворци image image

 

След недосегаемия главен прокурор вече си имаме и недосегаем прокурор, който да го разследва. Проблемът с липсата на прокурори, които да разследват недосегаемите, обаче си виси със страшна сила. Когато гьонсуратлъкът изблъска морала, а корупцията прегази закона, от прокурори полза няма.  

 

 

В напразно очакване шефът на армията от червени тоги, да направи ревизия на прехода, четем поредните досиета за неговите герои. Медийното разследване OPENLUX с български партньор сайта Биволъ" поднесе вече двама нашенци. И понеже няма държавен орган, който да реагира по данните за тлъсти сметки в Люксембург, остава удоволствието от споделянето. 

 

 

Помните ли онзи вездесъщ съдебен брокер Красьо Черничкия, в чийто тефтер се оказаха над хиляда съдии и прокурори, и за чието влияние в системата преди повече от десетилетие се носеха легенди и вихриха скандали. А помните ли кой градеше опозиционен образ на изобличител в съдебната власт, признавайки че кадровите въпроси, а оттам и делата, се уреждат на маси с бели покривки. Ами Константин Пенчев, разбира се, който обичаше да се докарва дисидент в стотици интервюта. Същият, чийто избор за царски депутат подгря кариерния му полет - от председател на Върховния административен съд  (ВАС) и член на Висшия съдебен съвет, през национален Омбудсман, до член на Конституционния съд. 

 

 

В досиетата OPENLUX на преден план е синът му, но ние мислим за бащата. Все пак за него още по онова време Яне Яневото РЗС имаше някои твърдения. Като неотбелязани в имотната му декларация два големи и скъпи апартамента в София плюс един по-малък, но по-скъп, в Париж. С напомнянето на делото "Камчийски пясъци", скандала "Приморско", и коментара: "Вие знаете колко добри юридически конструкции използват магистратите от такъв ранг, за да завоалират максимално собствеността. Във ВАС са наложени трайни практики за нерегламентиран лобизъм".

 

 

Та Любомир Константинов Пенчев бил собственик на фирма в Люксембург с активи за 1,2 млн. лева. Фирмата се занимава с недвижими имоти, а парите по сметката й дошли през 2014 г., когато е прохождащ адвокат - от заем неясно от кого. Същата година, докато седи в креслото на обществен защитник, Пенчев и семейството му купуват два апартамент в София – на “Витошка” и “Раковска” за общо 600 хил. лева. На въпроса за появата му в досиетата OPENLUX Пенчев - младши, казва: "За пръв път чувам, че името ми е в някакъв регистър”. След което иска да му пратят писмено въпроси.

 

 

Затова се сещаме и за избора на Пенчев - старши, за конституционен съдия. При номинациите от парламентарната квота се стигна до остра разправия за неговото минало. Още при изслушването на кандидатите пред парламентарната правна комисия съпредседателят на Патриотичния фронт Валери Симеонов изнесе набор от компрометиращи данни.

 

 

Симеонов цитира одитен доклад на Сметната палата от ревизия във ВАС в периода 2009-2010 г., когато Пенчев го председателстваше, а заместничката му Венета Марковска беше сочена за сив кардинал на съдебната система. Докладът завършвал с обобщаването на осем групи тежки нарушения при провеждане на обществени поръчки, говорещи за безстопанственост, присвояване и измама. Според Симеонов Пенчев е укрил и придобиването на имоти в Приморско от тримата съдии във ВАС - като "крайно нуждаещи се". В едноименния скандал бяха замесени Андрей Икономов, Николай Урумов и Панайот Генков. Тези данни били известни на Пенчев и той признал това през 2010 г., но не уведомил изрично компетентните институции.

 

 

Валери Симеонов упрекна Пенчев и за това, че не е спазвал случайното разпределение на политическите дела, влизайки в заседанията по някои от тях като част от съдебния състав. А в периода 2007-2014 г. не декларирал придобиването на два апартамента от своето семейство, единият от които в Париж и укрил данни за наличие на конфликт на интереси като акционер в дружеството "Форум консулт". Като председател на ВАС купил за съда 2250 кв. м парцел в Лозенец на съмнително ниски цени - 3 млн. лв., след което за укрепването на почивната база били похарчени още 2 млн. лв., тъй като в имота имало свлачище. За финал Валери Симеонов попита Пенчев има ли качествата на рицар на справедливостта, морала и професионализма, че да се кандидатира за конституционен съдия.

 

 

Пенчев реагира тогава неубедително. Част от тези "обвинения" били отправени още при кандидатурата му за омбудсман, когато един депутат (Яне Янев) го нарекъл "лицето на корупцията" - и той отговорил тогава. С одитния доклад пък не бил запознат и не искал да се запознава. Не му е бил даван, за да изложи възражения, а ако е имало съмнения за извършени престъпления, е трябвало да го изпратят на прокуратурата.

 

 

По скандала с имотите в Приморско пък Пенчев попита той ли е виновен, че трима магистрати са ги придобили точно по този начин. За да се каже, че е прикривал престъпление, те трябвало да са осъдени за престъпление, а не са. Знаел, че са придобили имоти, но не и схемата, по която е станало това. Когато узнал, тримата били "немедлено освободени" като председатели на отделения. Ние пък знаем, че всички наложени от ВСС дисциплинарни наказания на триото бяха после отменени от ВАС, а замесените си останаха върховни съдии и не върнаха имотите.

 

 

По критиките за случайното разпределение на делата Пенчев увери, че след въвеждането на този принцип той винаги се спазвал във ВАС. А за изборните дела имало внезапна проверка на съдебния инспекторат, при която не са констатирани нарушения. Дали решенията по тези дела са правилни, или не - имало начини да се провери и никой не можел да му търси сметка.

 

 

Колкото до притежаваните имоти, той ги декларирал през 2001 г., когато станал депутат, а от 2007 г. бил длъжен да посочва само промените в имотното си състояние. Дружеството "Форум консулт" пък отдавна било заличено от Софийския окръжен съд по искане на прокуратурата. А имота за почивната база на ВАС в Лозенец купил за ВАС, а "не за мен и моите деца". Парите били отпуснати с решение на ВСС от неговия бюджет. В изблик на гняв, че го връщат към тези обстоятелства, Пенчев избухна, че е готов да отговаря и "на въпроси какво е правил през 1981 г. като председател на Районен съд - Своге".

 

 

В крайна сметка депутатката от ГЕРБ Даниела Атанасова отправи призива "подобен дебат и оценки да не се правят нито на това изслушване, нито след това в пленарната зала". А колегата й съпартиец и председател на парламентарната правна комисия Данаил Кирилов добави, че не бива да допускат "публичното изслушване да се превръща в публичен процес и в нещо повече от това, което е". След което Кирилов обяви, че "ние не можем да съдим, ние можем да чуем становища". И успокои Пенчев с разяснението, че изобщо не бил длъжен да отговаря на въпросите на Симеонов, чиито твърдения кандидатът окачестви като "нелепици".

 

 

И другият наш човек от досиетата OPENLUX е все на царската трапеза, нищо че е от левицата. Активи за 6,1 милиона евро се оказват в “Лира Инвестмънт” (Lira Investments S.A.) с краен собственик Александър Томов. През нея минаха както собствеността, така и кредитите към ЦСКА, който в крайна сметка фалира. Сега Томов, който дълго криеше участието си в дружеството зад подставени лица, казва, че регистрирал фирмата във Великото херцогство понеже там търговското право било от преди 100 години - при спорове можел да разчита на нормално право и предвидимо законодателство. А парите идвали от личните му хонорари и заеми, получени от китайския милиардер Стивън Ло, който искаше да прави у нас Лас Вегас край Елин Пелин за 1,6 милиарда евро.

 

 

После влязъл обаче в съдебен спор с емблематичния бизнесмен Иван Саздов, свързван пряко с аферата "Барселона" около премиера Бойко Борисов. Пред ВАС хората на Стивън Ло заявили в прав текст, че са подведени от Саздов да подпишат договор за консултантски услуги за проекта на стойност 80 млн. лева. Решаващи за наемането на Саздов като посредник били уверенията му, че е на "ти" с Борисов и няма да има проблем с институциите. Твърденията им за “типичен случай на търговия с влияние” не били обаче уважени и трябвало да платят на Саздов близо 2 млн. лв. по консултантския договор.

 

 

Та тъкмо тази история отворила очите на китайския милиардер, който решил да приключи с бизнеса си в България. Да, на Сашо Томов е трудно да се вярва без няколко пъти по едно наум. Но пък звучи толкова правдоподобно. 
източник:https://www.banker.bg
 




Гласувай:
2



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: jivko1128
Категория: Политика
Прочетен: 4398406
Постинги: 1901
Коментари: 943
Гласове: 1926
Спечели и ти от своя блог!
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031