2. varg1
3. tili
4. kvg55
5. zahariada
6. mt46
7. planinitenabulgaria
8. iw69
9. getmans1
10. apollon
11. wonder
12. candysays
13. sekirata
14. vencivaleri1951
2. wonder
3. shtaparov
4. mt46
5. leonleonovpom2
6. lamb
7. dobrota
8. bojil
9. donkatoneva
10. vidima


В началото на Първата световна война неговите чертежи изчезнали, а след това изплували в Германия. В началото на 1930-те години в СССР се завърнали към тази идея. Със създаването на „военна къртица“ се заема инженер Требелев. Той искал да конструира машина, която да имитира истинска къртица. Дори успял да построи и да изпробва опитен образец, но така и не стигнал по-далеч.
Създаването на „военната къртица“ било още по-строга тайна, отколкото съветският атомен проект. Сведенията за нея са приблизителни. Известно е, че проектът е бил поддържан активно и от Хрушчов.
По спицеално е известно, че в Украйна бил построен секретен завод за производство на подземни лодки. А през 1964 г. била пусната първата съветска подземна лодка с ядрен реактор, която била наречена „Военна къртица“. За тази разработка е известно малко. Подземната лодка имала издължен цилиндричен корпус със заострен връх и мощен свредел. Според някои данни размерите й били от 3 до почти 4 метра в диаметър и от 25 до 35 метра на дължина. Скоростта й на движение под земята била от 7 до 15 км/ч. Има сведения, че в създаването на апарата участвал и академик Сахаров. Била разработена специална технология за раздробяване на почвата и двигателна система. Около тялото на „къртицата“ се създавал кавитационен поток, който намалявал силата на триене и позволявал да се пробива дори гранит и базалт.
Екипажът на „Военната къртица“ се състоял от петима души. Освен тях, машината можела да превозва до 15 войници и около един тон товар – взривни материали или въоръжение. Така бойната машина трябвало да унищожава укрепителни съоръжения, подземни бункери, командни пунктове и ракетни установки, разположени в шахти. „Военната къртица“ била подготвяна и за специални мисии.
Според замисала на военното командване на СССР, в случай на изостряне на отношенията в САЩ, подземната лодка трябвало да се използва за подземен удар срещу Америка. С помощта на подводници се планирало „Военните къртици“ да се транспортират до крайбрежните води на сеизмично нестабилния район на Калифорния, а след това да си пробият път на територията на САЩ и да поставят подземни ядрени заряди в районите, където се намират американски стратегически обекти. В случай на привеждане в действие на атомните мини, в района щели да възникнат мощни земетресения и цунамита, които можело да се обяснят като обикновени природни катаклизми.
Според някои данни изпитанията на съветските атомни подземни съоръжения се провеждали в различни видове почви – в Подмосковска област, Ростовска област и в Урал. Най-силно свидетелите били впечатлени от възможностите, демонстрирани от подземната лодка в уралските планини. „Военната къртица“ с лекота се врязала в твърдите скали и унищожила подземната цел. Само че при второто изпитание се случила трагедия: по неизвестни причини машината се взривила в уралските недра. Екипажът загинал. Скоро след това проектът бил прекратен.
По материали на „Российская газета„