2. radostinalassa
3. iliaganchev
4. demograph
5. reporter
6. zahariada
7. kvg55
8. mt46
9. planinitenabulgaria
10. varg1
11. iw69
12. grigorsimov
13. wonder
14. leonleonovpom2
2. katan
3. leonleonovpom2
4. wonder
5. ka4ak
6. mt46
7. ambroziia
8. dobrota
9. milena6
10. donkatoneva
2. lamb
3. radostinalassa
4. hadjito
5. dokito
6. rosiela
7. iw69
8. kalpak
9. savaarhimandrit
10. varg1

Кой контролира нотариуси, съдебни изпълнители и синдици
© Юлия Лазарова
Концесия. На практика с това разполагат стотиците нотариуси, частни съдебни изпълнители и синдици в България. Държавата им е отстъпила свои ключови правомощия, които, ако бъдат практикувани недобросъвестно, могат да съсипят живота на гражданите и бизнеса. И това реално се случва. Както няма ДДС измама без участие на данъчен, така няма и имотна измама или кражба на фирма, при която някой нотариус да не е действал небрежно или злоумишлено. Чрез покварен синдик може да се контролира едно производство по несъстоятелност, а имуществото на дружеството да се "спаси" от реалните кредитори.
Ето защо още през 1910 г. в Министерството на правосъдието е създаден инспекторат, "който следи за правилното отправление на службата на съдебните инспектори, инспектора на нотариусите и инспекторите на съдиите изпълнители". Тази институция съществува и до днес.
В пълен мрак
Точно 117 години по-късно, без това да се отразило на общественото доверие в правосъдието или другите правни дейности, които държавата концесионира, в България действат две институции за контрол на правните професии. Едната е Инспекторатът към Висшия съдебен съвет (ИВСС), чиято дейност по контрол на магистратите е що-годе публична. Но работата на Инспектората на министъра на правосъдието по Закона за съдебната власт, който контролира голям брой различни правни професии - съдебни изпълнители, нотариуси, съдии по вписванията, синдици и т.н., тъне в пълен мрак.
На сайта на правосъдното министерство не само няма нито един публичен отчет на този вид контрол, но няма и данни колко са съдебните инспектори или поне кой е главният съдебен инспектор. Той се казва се Георги Данков, а името му се споменава цифром и словом три пъти на интернет страницата на институцията, ако се пусне на търсачка.
Няма хора
Под контрола на инспектората влизат общо около 1600 души, работещи като държавни и частни съдебни изпълнители, съдиите по вписванията, длъжностни лица по регистрацията в Търговския регистър, нотариуси, синдици. Но това не е всичко. Институцията "организира и координира наблюдението по прилагането на нормативните актове, свързани със съдебната система", следи за противоречия в съдебната практика на двете върховни съдилища, за да подсказва на министъра на правосъдието, че може да иска тълкувателни решения, провежда изпита за придобиване на юридическа правоспособност и т.н.
Всичко това в момента е поверено на 11 души - главен съдебен инспектор (със заплата на съдия в окръжен съд) и 10 съдебни инспектори (с възнаграждение като на районен магистрат). Всъщност последните са девет, защото един щат е незает. Броят на съдебните инспектори пада значително след 2010 г., когато са били 17. Те се подпомагат от двама главни специалисти.
Въпреки че още през 1926 г. в институцията е съществувала специализация (имало е съдебен инспектор, инспектори на нотариусите и на съдия-изпълнителите), подобно разделение не съществува в момента. От министерството обясняват: "При малкия на брой състав инспектори е невъзможна специализация по отношение на извършването на проверките." Или казано иначе - всеки трябва да разбира от всичко.
Не знаем точно какво и колко
"Капитал" поиска от Министерството на правосъдието информация за това колко сигнала са получени в инспектората през последните четири години и какво се е случило с тях. От институцията уточниха, че няма систематизирана такава информация и всъщност разполагат с данни само за последните две години (виж графиката). При това положение остава пълна загадка как точно досега министрите на правосъдието са оценявали работата на инспектората и са вземали решения да увеличават/намаляват неговия щат или да оставят на работа един или друг инспектор.
ЧСИ - основната мишена
От данните се вижда, че най-много жалби в инспектората се подават срещу частни съдебни изпълнители.
"През последните години имаме много добро взаимодействие с тях", коментира Георги Дичев, председател на Камарата на частните съдебни изпълнители. Той коментира, че помагат с експертен капацитет в случаите, когато проверките са с правна и фактическа сложност. "Освен това работим за уеднаквяване на практиката, защото има случаи, когато ние приемаме, че няма нарушение, а те мислят, че има. Както и обратното."
Според процедурата при получаване на сигнал срещу ЧСИ (синдик и т.н.) инспекторатът започва проверка, която завършва с акт, по който министърът преценява дали да сезира дисциплинарния орган към съответната камара. Тъй като министърът е страна в производството, той може да обжалва както отказа на дисциплинарния орган да наложи наказание, така и неговия размер. Общественото недоволство спрямо частните съдебни изпълнители, дължащо се както на злоупотреба с правото от страна на някои от тях, така и на непознаване на материята или на законови недомислици, стана причина за вълна от законодателен и институционален популизъм през последните години. Само в последния парламент има десетина проекта за промени в гражданския процес, пряко насочени към дейността на ЧСИ, дори и проект за закриване на камарата.
В същото време няма нито едно питане, отправено до министъра на правосъдието, какво точно прави, за да може инспекторатът му да бъде по-ефективен и прозрачен. А точно това е институцията, която трябва да гарантира контрола върху работата на сериозен брой регулирани правни професии, от чиято дейност зависят имуществото, бизнесът и сигурността на хората.
издател:
http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2017/
03/24/2940462_inspektoratut_za_koito_nikoi_ne_znae/
Домашен хляб с газирана вода...уникално ...
Това е краят: Искандер покри Лосевка. То...